بازار مواد مخدر در تسخیر نامهای جدید

 

هروئین با نامهای جدید در شکلها و بسته بندی مدرن

 

         هنوز از خاطره ها نرفته كه چگونه ترياك جاي خود را در ميان ايرانيان باز كرد، انگليسي ها سوخته آن را مي خريدند و مردم به ترياكي شدن تشويق مي شدند، چپق و قليان از مد sافتاده بودند و ترياك و  وافور مد شد، اما همانگونه كه زمان از توقف باز نمي ايستد و هر روز اختراع و اكتشاف جديدي مي شود و هر روز چيزي براي تعجب كردن و انگشت حيرت به دهان گرفتن انسان ها پيدا مي شود مخدر ها هم روز به روز به روز شدند و نشئه شدن ها هم به روزتر شد، روزگاري با پك زدن هاي عميق به وافور، زماني ديگر با استنشاق گردهاي سفيد هروئين بر روي زرورق يا تزريق آن!

         اسم ها هم به روز شدند ترياك سنتي و طبيعي رو به فراموشي مي رود چون هم قديمي است و هم بي كلاس است و كراك و شيشه و اشک مدرن و صنعتي طرفدار پيدا كرده است.
جوانان هم ترياك و هروئين را مخدر مي دانند و كراك و شيشه و اشک را مخدر نمي دانند شايد چيزي مي دانند در حد يك قليان ،آن هم از نوع ميوه اي اش پس ترس و ابائي براي عدم مصرف آن ندارند

         با توجه به اینکه در دوسال گذشته در هفته مبارزه با مواد مخدر( تیر 88 و89 ) اطلاعاتی را درخصوص عوارض مصرف کراک و شیشه در اختیار شهروندان محترم پارسیان قراردادیم امسال تصمیم داریم دراین پمفلت آموزشی در خصوص ماده مخدر اشک و عوارض مصرف آن که چند ماهی است متقاضیان زیادی پیدا کرده صحبت کنیم.

 

         در هر جامعه‌اى پس از شیوع مواد اعتیادآور و مشاهده عوارض سوء آن، میل به مصرف آن در افراد کم مى‌شود و در شرایط کنونى نیز هروئین به عنوان ماده مخدر خطرناک و خانمان‌سوز در جامعه جا افتاده است. بنابراین قاچاقچیان با تغییردربسته بندی  رنگ، ظاهر و نام این ماده مخدر سعى در ایجاد بازار فروش کرده‌اند.

         مواد مخدر و اعتیاد به آن خطرناکترین پدیده جامعه امروزی بحساب می‌آید که جز تباهی، نابودی، بیماری، پشیمانی و مرگ چیزی به دنبال نخواهد داشت.
نتیجه و عاقبت افرادی که به مصرف مواد مخدر رو می آورند باید درس عبرتی برای افراد دیگر بخصوص جوانان باشد تا بخاطر شادی‌ها، خوشی‌ها و اثرات زودگذر و تحت تاثیر دوستان ناباب هرگز حتی فکر مصرف آنها را نیز به خود راه ندهند.

         معاشرت با دوستان ناباب، وجود معتاد در خانه، بیکاری، اختلافات خانوادگى و همچنین کنجکاوى از عوامل مصرف مواد مخدر در بین نوجوانان و جوانان ذکر مى‌شود

         وقتى نوجوانان به مصرف مواد مخدر روى مى‌آورند پس از مدتى دچار افسردگى شده و خودشان را از دیگران جدا مى‌کنند همین رفتار باعث مى‌شود که محیط مدرسه کم‌کم برایشان خسته کننده شده و در نهایت از درس و تحصیل طرد مى‌شوند.

         يكي از راهكارهاي اساسی رويارويي با مواد اعتیاد آور در سراسر جهان ، در پيش گرفتن رويه پيشگيري است .

         هنگامي كه بيشترين تبليغات قاچاقچيان و فروشندگان مخدرهاي صنعتي با عنوان هايي همچون بي خطر بودن ، عدم اعتياد آور بودن و... در كنارارزاني و آساني تهيه آنها قرار مي گيرد ، براي رويارويي با اين مواد ، هيچ راهكاري بهتر از پيشگيري نيست.

به همین منظور واحد سلامت روان مرکز بهداشت شهرستان پارسیان در نظر دارد با هدف پیشگیری از آسیبهای روانی اجتماعی خصوصا اعتیاد با اطلاع رسانی و افزایش آگاهی افراد جامعه گامی موثر در کاهش تقاضای مصرف موادمخدر و پیشگیری از اعتیاد بردارد.

اشک چیست ؟

 

 

         اشک يكي از قويترين مواد مخدر محسوب شده و بشدت اعتياد ايجاد ميكند

 

         اشک در آزمايشگاههاي مخفي و خانگي با فشرده‌كردن و غلیظ کردن هروئين بدون در نظر گرفتن هر گونه استانداردی انجام مي شود. و هر آزمایشگاهی بسته به نوع امکانات و سلیقه تولیدکننده متفاوت است و تولید کنندگان برای سود بیشتر انواع مواد دیگر (هر نوع داروی آرام‌بخش و کورتن )  را  به این ماده اضافه می کنند .

بطوريكه طي يكماه اول مصرف دائم از آن مقدار مصرف به 2 يا 3 برابر روز اول مصرف رسيده و تعداد دفعات مصرف روزانه نیز بیشتر می شود .

اشک ماده ای است؛که در واقع با نام جدید معرفی شده. نوجوانان نمی‌دانند که بدتر از هروئین است بنابراین وحشتی که از هروئین دارند ازاشک ندارند و اکثرا خیال می‌کنند اشک چیزی در حد قرص‌های روان‌گردان و اکستازی است. به همین دلیل از مصرف آن وحشت ندارند و این عامل شروع اعتیاد و علت فاجعه است.

         اشک ماده پودری به رنگ کرم مایل به قهوه ای است و آن را به صورت دست ساز در کپسول( قرص ) ریخته وبه صورت دانه های کپسول هر عدد 3500 تومان به فروش می رسانند

          بطور متوسط هر بیمار معتاد روزانه 4تا 8 کپسول اشک را حداقل مصرف می نماید

          فرد مصرف کننده برای مصرف می بایست ماده اشک را از درون کپسول بر روی زر ورق ریخته و به صورت تدخین مصرف کند .

         در حال حاضر که قیمت تریاک بالا رفته اشک نسبتا قیمت پایین تری دارد حمل آن هم بسیار راحت است و اثر گذاری اش بر روی بدن بیشتر است اما مصرف کننده غافل از عوارض مصرف این هروئین غلیظ شده می باشد.

 

         عوارض مصرف اشک

 

         ابتدا احساس لذت و سرخوشی وسپس کج خلقی و افسردگی، احساس بي ارزش بودن و ولع فراوان براي مصرف مجدد

         تیره شدن پوست

         اضطراب و بی قراری

         وابستگی شدید

         کاهش شدید سطح هوشیاری

         عدم تعادل

         بی حوصلگی

         کاهش میل و توانایی جنسی

         کاهش وزن

         چرت زدن دائمی

         بی توجهی به وضعیت بهداشتی و سلامتی
در نهایت در يك دوره زماني بسيار كوتاه، اين ماده كنترل مصرف كننده را در دست ميگيرد و اين الگوي رفتاري به اعتياد شديد مي انجامد.

 

دوست عزیز امتحان معنائي ندارد

 

         هنگامي كه آمارهاي مربوط به اعتياد اعلام مي شود درصد زيادي به مصرف كنندگان تفنني اختصاص دارد، يعني كساني كه مواد مخدر مصرف مي كند اما هنوز معتاد نشده اند بلكه به صورت تفريحي مصرف مي كنند كه اين مورد را بيشتر مي توانيم در مورد ترياك ببينيم و همين آمارها تفكر اشتباهي را در بين جوانان موجب شده كه:

 

((با يكبار امتحان آدم معتاد نمي شه!))

 

 

در پایان لازم به ذکر است : جوانان نباید فریب نام اعتیادآورهای جدید را بخورند زیرا تنها نام این مواد تغییر کرده و ترکیب انها متشکل از همان اعتیادآورهای آشناست .

 

تهیه کننده :  امید فامیل ستاری

                              کارشناس سلامت روان شبکه بهداشت و درمان شهرستان پارسیان 

تیر ماه 90

 

 

  
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1390-4-18 5:33        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ